تاریخچه تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک

تاریخچه تجارت الکترونیک از کجا شروع شد؟ ما در این مقاله از آغاز تاریخچه تجارت الکترونیک تا به امروز را مورد بررسی قراردادیم کافیست با یک کلیک تاریخچه تجارت الکترونیک را تا امروز بررسی کنید، با ما همراه باشید.

ﺗﺎرﯾﺨﭽﻪ ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﻴﮏ

تاریخچه تجارت الکترونیک برای اولین بار در اوایل دهه هفتاد میلادی ارائه شدند، در این مدت زمان استفاده از مدلهای شرکتهای تجارت اینترنتی خیلی پر هزینه بود و اکثر کاربران آن‌ها را سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ که از نظر مالی در رده‌های بالایی قرار داشتند مانند بانک‌ها و شرکت‌های صنعتی تشکیل داده بودند، EFT Electronic Fund Transfer یکی از اولین نمونه‌هایی است که از مدلهای تجارت اینترنتی استفاده کرده بود که به دلیل ارتباط مالی که بین موسسات مالی مورد استفاده قرار میگرفت، همچنین کاربرد تجارت اینترنتی در این دوره خیلی سخت بود.

همچنین نیاز به سرمایه گذاریهای خیلی سنگین جهت تهیه بستر مورد نیاز آن‌ها را داشت، زیرا محدوده ی کاربرد‌های آنها شامل شرکتهای بزرگ و موسسات مالی میشد. در مرحله بعدی استاندارد EDI که مخفف جمله Electronic Data Interchange است به وجود آمد که یکی از گونه‌های انتقالات مالی و بانکی با کمک ابزارهای نوین اطلاعاتی بود، با تفاوت   اینکه EDI امکان بهره برداری و استفاده در کلیه مبادلاتی که تجاری بود را نیز در بر داشت.

EDI سبب شد تا دامنه کاربرد نوع‌های تجارت اینترنتی از محدوده موسساتی که از نظر مالی بسیار بزرگ بودند، گسترش پیدا کند. در این دوره IOS , ES که مخفف جمله  Inter Organization System نیز با آن پیوند خورد و مدل‌های پیشرفته و کاربردی تری را به وجود آورد.

ﻣﺪﻟﻬﺎﯼ ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﻴﮏ در اﯾﻦ طول این زمان درارتباط با فعالیت‌های از جمله معاملات سهام و رزرو ﺑﻠﻴﻂ هﻮاﭘﻴﻤﺎ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎدﻩ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻨﺪ، با این حال پیاده سازی گونه‌های تجارت اینترنتی بر اساس EDI نیز بسیار پر هزینه بوده نیاز به سرمایه گذاری کلان جهت آموزش دادن پرسنل و تهیه بستر‌های لازم برای اینکار وجود دارد، زیرا در تاریخچه تجارت الکترونیک در آن دوره فقط شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ بودند که توانایی راه اندازی این گونه مدل‌ها را داشتند.

اگر به تاریخچه تجارت الکترونیک برگردیم متوجه خواهیم شد که با پیشرفت زمان تغییراتی در تاریخچه تجارت الکترونیکی نیز به وجود آمده از جمله این تغییرات کم تر شدن هزینه برای سایر شرکت‌ها بوده است.

همچنین اگر به تاریخچه تجارت الکترونیک در زمان پیدایش این نوع تجارت بنگریم متوجه خواهیم شد که با پیشرفت علم و تکنولوژی کیفیت تجارت الکترونیک در دنیای اینترنت که یک شبکه جهانی است رو به بهبود و پیشرفت بوده همچنین در مقایسه حال نسبت به تاریخچه تجارت الکترونیک که در زمان گذشته بوده است مشخص است که از نظر بازدید کاربران با وضع بهبود و افزایش کاربران رو به رو بوده ایم، زیرا هر چه از لحاظ علمی‌سطح جامعه پیشرفت کند طبیعتا افراد بسیار زیادی از چگونگی تجارت الکترونیک مطلع خواهند شد و هر چه به قبل تر که تاریخچه تجارت الکترونیک باشد، بازگردیم متوجه کم بودن تعداد بازدید کاربران خواهیم شد.


تاریخچه تجارت الکترونیک در اوایل دهه نود

همچنین در نیمه اول دهه نود، شبکه جهانی اینترنت پیشرفت چشمگیری داشته است و همین طور به تدریج از محدوده نظامی‌و دانشگاهی خارج شد و افراد بسیار زیادی ما بین همه کاربران جامعه بوجود آمد. همچنین با گسترش WORLD WIDE WEB و دیگر استاندارد‌ها و پروتکل‌هایی که به آنها مربوط میشد از طرفی  در جذب کاربران که این کاربران شامل افرادی که در سازمان‌های و موسسات و شرکت‌ها کار میکردند میشد، که به نحوی کم هزینه تر و راحت تر از قبل بود که به انجام فرایند‌های مربوط به اطلاع رسانی منجر میشد.

گونه‌های تجارت اینترنتی فراوان و گوناگونی در این برهه زمانی وجود داشت که مورد استفاده واقع شدند، اما گذشت زمان و با پیشرفتی که در علم به وجود تجارت اینترنتی رفته رفته رونق بیشتری گرفت و گونه‌های مختلف تجارت اینترنتی بعنوان آن دسته از گونه‌های تجارت بعنوان دسته ای از نوع‌های دنیای تجارت نیز مطرح شد.

ایجاد بسترهایی که ارزان قیمت و مناسب تر بودند در تجارت‌های آنلاین باعث شد که کاربران زیادی به آن سمت سوق پیدا کنند و این یکی از بزرگترین تکنولوژی و پیشرفت‌هایی بود که در علم تجارت اینترنتی پدید آمد.

تاریخچه تجارت الکترونیک به ما این امکان را میدهد که متوجه تغییر و پیشرفت تجارت بصورت آنلاین در دنیای اینترنت شویم، و این یکی از مهم ترین پیشرفت‌های علم به شمار می‌آید.

همچنین با توجه به تاریخچه تجارت الکترونیک در دنیای امروز تجارت الکترونیک به عنوان رشته ای مناسب و نوین در دانشگاه‌ها تدریس شد که این یکی از رشته‌هایی است که به اقتصاد کشور نیز کمک فراوانی کرد، بطوریکه افرادی که در این مقوله فارغ التحصیل شدند توانستند به راحتی وارد بازار کار شده و بتوانند از این رشته کسب درآمد کنند.

رشد رقابتی نیز در ارتباط با تجارت الکترونیک میان کاربرانی که در شرکت‌ها و سازمان‌های کوچک و بزرگ بودند افزایش یافت و این یکی از دلایل دیگری بود که توجه شرکت‌ها را به این گونه از مدلهای تجارت الکترونیک جلب کرد.


تاریخچه تجارت الکترونیک در اواخر دهه نود

تا اواخر دهه نود میلادی بود که اکثر مردم با استفاده از مدلها و گونه‌های تجارت اینترنتی توانستند با تاکید بر مشتریان و کاربران مصرف کننده که در دسته B2C بود که در مقاله قبل بطور کامل به آن اشاره کردیم، پیش بروند.

تاریخچه تجارت الکترونیک

تاریخچه تجارت الکترونیک

اما با گذشت زمان و فراهم شدن امکانات و فرصت‌ها افراد بصورت جدی توانستند از طریق شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ نیز از این گونه از مدلهای تجارت اینترنتی بهره مند شوند و کسب درآمد کنند زیرا به دلیل اینکه سرمایه گذاران و افرادی که به این گونه از تجارت روی آوردند توانستند به استفاده از این بستر‌های ارتباطی ما بین شرکت‌ها خودی نشان دهند،  که این گونه از افراد در دسته B2B  قرار داشتند،

تجارت آنلاین

تجارت آنلاین

پس از این برهه ی زمانی به بعد دسته‌های B2B  بعلت حجم مبادلات توانست از دسته ی B2C  نیز پیشی بگیرند.

تاریخچه تجارت الکترونیک در جهان

تاریخچه تجارت الکترونیک در جهان به سه دسته تقسیم میشد.


دسته اول: اقتصاد بین الملل


دسته دوم: اقتصاد جهانی شده


دسته سوم: اقتصاد دیجیتالی

که با بوجود آمدن هر کدام از این دسته‌ها باعث شد پیشرفت روز افزونی در اقتصاد جهان صورت بگیرد و افراد بتوانند به کسب درآمد در محیط اینترنت بپردازند.

حال به صورت روزانه اکثر افراد در اقسا نقاط جهان با آوردن شیوه‌های نوین توانسته اند به این کار رونق بیشتری نسبت به گذشته دهند که این موضوع نیز در اقتصاد جهان نقش مهمی‌را ایفا میکند.

درباره معلم

آموزش تجارت الکترونیک

9 دیدگاه

شما چه فکر می کنید؟

آموزش تجارت الکترونیک is Stephen Fry proof thanks to caching by WP Super Cache