انواع تجارت و معرفی آنها

تجارت الکترونیک

تجارت آنلاین به عوامل گوناگونی بستگی دارد که با استفاده از این عوامل میتوانیم تجارت آنلاین موفقی در دنیای اینترنت داشته باشیم، اکنون در این مقاله به معرفی انواع تجارت و راهکارهای آن میپردازیم. کافیست کلیک کنید.


آشنایی با تجارت آنلاین

تجارت آنلاین در مفهوم به معنای تولید، بازاریابی محصولات، فروش محصولات و خدمات پس از فروش و پشتیبانی آن میباشد که در محیط اینترنت صورت میگیرد. با استفاده از ابزارهای الکترونیک میتوانید به راحتی تجارت آنلاین خود را راه اندازی کنید.

تجارت آنلاین بر اساس حقوقی و حقیقی بودن طرفین معاملات و همچنین نوع ارتباط آنها با یکدیگر به چهار دسته اصلی تقسیم بندی میشوند که در ادامه این مقاله به معرفی هر یک از این دسته بندی‌ها خواهیم پرداخت.


تجارت بنگاه با بنگاه یا (B2B)

به کلیه افراد طرف قرارداد و کسانی که از تجارت آنلاین استفاده میکنند از جمله سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف میگویند. این مدل از تجارت یکی از بیشترین مدل‌هایی است که بیشترین سهم را در تجارت آنلاین دارد، که این نوع تجارت بی تو بی نام دارد.

تجارت آنلاین

تجارت آنلاین


تجارت بنگاه با مشتری یا (B2C)

این مدل از تجارت شامل مواردی همچون فروش کالا از طریق ارائه کنندگان و شرکت‌ها میباشد که خدماتی خاص به مشتریان خود ارائه میکنند. این نوع از تجارت زمانی است که یک سازمان یا شرکتی بزرگ تولیدات خود را در اختیار کمپانی و شرکت‌های کوچکتر قرار میدهد که این شرکت‌های کوچک مشتریان ثابت خود را دارند و به آن شرکت‌ها سرویس میدهد که این مدل بی تو سی نام دارد.

تجارت آنلاین

تجارت آنلاین


تجارت مشتری با مشتری یا (C2C)

این مدل گونه ای از تجارت است که یک فرد کالای موردنظرش را به فرد دیگری میفروشد. برای مثال میتوان گفت که فردی منزل شخصی خودش را از طریق شبکه جهانی اینترنتی به شخص دیگری میفروشد. در واقع سایت‌هایی که اجازه این کار را میدهند تا اشخاص کالاها و اموال خود را بمنظور حراج بودن و با قیمت کمتر در آن سایت‌ها قرار دارند.

تجارت آنلاین

تجارت آنلاین

همچنین گاهی اوقات است که بعضی از افراد نرم افزار، فیلم آموزشی، موسیقی و فیلم یا دیگر کالاهای دیجیتالی خودشان را با یکدیگر معاوضه میکنند این کار در تجارت سی تو سی انجام پذیر میباشد.


 تجارت مشتری با بنگاه یا (C2B)

برخی افراد هستند که تولیداتی دارند و میخواهند آن تولیدات و خدمات را با استفاده از اینترنت به سازمان‌ها و شرکت‌های مختلفی بفروشند،  این نوع تجارت مانند این است که فردی که به دنبال فروشنده ای برای اجناس خود میگردد. که این کار با استفاده از تجارت سی تو بی امکان پذیر میباشد.

مدت زمان طولانی از ورود تجارت آنلاین نمیگذرد اما تجارت آنلاین نقش بسیار چشم گیر و مهمی‌در زندگی روزمره و بازار کار ایجاد کرده است به گونه ای که دوری از آن کار چندان آسانی نیست.

با استفاده از تجارت آنلاین افراد بسیار توانسته اند محصولات خود را در معرض نمایش افراد در هر نقطه از جهان قرار داده و به راحتی و آسانی هر چه تمام فروش خود را تنها با استفاده از درگاه پرداخت بانکی انجام دهند.

تجارت آنلاین

تجارت آنلاین

یکی از مهمترین و بهترین ویژگی‌های تجارت آنلاین در این است که افراد میتوانند در هر ساعتی از شبانه روز و حتی روزهای تعطیل که فروشگاه‌ها بسته هستند، حتی وقتی که شما خواب هستید از فروشگاه اینترنتی شما خرید کرده و تجارت خود را دنبال کنند.

خرید و فروش محصولات و تبادل وجوه مرتبط با آن از طریق درگاه پرداخت بانکی فروشنده و دارنده سایت در اختیار خریدار قرار میگیرد، و خریدار به راحتی با استفاده از کارت‌های اعتباری میتواند از فروشگاه اینترنتی شما خرید کرده و به درآمد شما کمک زیادی داشته باشد.

بنابراین میتوان گفت که تجارت آنلاین در زندگی روزانه کاربران اینترنتی میتواند نقش مهمی‌داشته باشد.

کسب و کار آنلاین شامل کاربردی ترین و مهم ترین مواردی است که تمامی‌سیستم‌های اطلاعاتی برای کنترل فرآیند‌های معاملات و تقویت آنها میشود.

هم اکنون این فرایند‌ها با به کار گیری تکنولوژی‌هایی که با استفاده از وبسایت‌ها صورت میگیرد توسعه میابد.

در بیان ساده تر میتوان گفت که کسب و کار و تجارت آنلاین به معنی انجام کسب و کار و تجارت با استفاده از ارتباطات از راه دور و با استفاده از ابزار‌ها صورت میگیرد، که این ابزار‌ها مرتبط با تجارت آنلاین میباشند.

تجارت آنلاین از این نگاه دارای درک و مفهوم محدودتر و کمتری نسبت به تجارت الکترونیکی میباشد، در تجارت الکترونیک میبایست میان طرفین هزینه ای ردوبدل شود تا تجارت صورت بگیرد اما در کسب و کار بصورت الکترونیک نیازی به مبادله هزینه و پول دیده نمیشود.

یک مثال در ارتباط با مفهوم فوق میتوان گفت که جلسه اداری از طریق محیط اینترنتی صورت میگیرد که نوعی از کسب و کار الکترونیک میباشد.

اولین گامی‌که در بررسی و تحلیل یک موضوع میتوان برداشت داشتن ذهنیت صحیح من باب آن موضوع میباشد، و هدف از ایجاد آن موضوع با وجود اینکه رشته تجارت آنلاین بصورت رشته ای جدید و جوان محسوب میشود بنابراین تعریف کاملی از تجارت آنلاین گفته نشده است.

هم اکنون هر شخصی با توجه به دیدگاهی که دارد تعریف مناسبی برای تجارت آنلاین بیان میکند، به معرفی دیدگاه شخصی با نام پروفسور توربان در ارتباط با تجارت آنلاین میپردازیم، این شخص بزرگ میفرمایند که تجارت الکترونیک عبارت است از خرید و فروش محصولات، خدمات، و اطلاعات و داده‌ها از طریق شبکه‌های ارتباطی.

این تعاریف با استفاده از 4 دیدگاه قابل تحلیل و بررسی خواهند بود:

  • دیدگاه ارتباطات
  • دیدگاه خدمات
  • دیدگاه فرآیند تجارت
  • دیدگاه آنلاین

حال در ادامه به بررسی کلیه تعاریف این دیدگاه‌ها خواهیم پرداخت.

دیدگاه ارتباطات: تجارت آنلاین به معنای رساندن محصولات، خدمات، داده و اطلاعات و پرداخت هزینه مربوطه از طریق شبکه‌های کامپیوتری و یا دیگر وسایل الکترونیکی میباشد.

دیدگاه خدمات: تجارت آنلاین وسیله ای است که با استفاده از آن آرزو‌های مشتریان، مدیران سازمان‌ها، شرکتها بمنظور دستیابی به سرعت و کیفیت بیشتر و ارائه خدمات مطلوب تر با مبلغ کمتر برآورده میشود.

دیدگاه فرآیند تجارت: تجارت آنلاین کاربرد فن آوری در فرآیند بصورت داد و ستد و تجارت میباشد.

دیدگاه آنلاین: تجارت آنلاین قابلیت خرید محصولات، فروش محصولات، داد و ستد کالا و اطلاعات از طریق اینترنت در شبکه جهانی اینترنتی و یا هر نوع شبکه ای که بصورت آنلاین هستند فراهم میکند.

بعضی از افراد بر این باورند که تجارت به معنای داد و ستد میان شرکتهای تجاری است. و زمانی از این معنا استفاده میشود که دامنه ای از تجارت الکترونیک خیلی محدود میشود به همین علت است که بیشتر از واژه‌های کسب تجارت آنلاین به جای آنها استفاده میکنند. این تعاریف شامل کلیه فعالیت‌های تجاری از قبیل خرید و فروش، ارائه خدمات پس از فروش محصولات و تمامی‌ارتباطاتی است که ما بین شرکت‌ها و سازمان‌ها و اشخاص صورت میگیرد.

درباره معلم

آموزش تجارت الکترونیک

7 دیدگاه

شما چه فکر می کنید؟

آموزش تجارت الکترونیک is Stephen Fry proof thanks to caching by WP Super Cache