آیا می‌دانستید کامندان شما در ماه 12 روز کار مفید می‌کنند؟

شرکت اینترنتی

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که زمان کار مفید در محل کار چقدر است؟ در این مقاله به صورت کامل به تخمین زمانبندی صحیح ساعات کار میپردازیم.


میزان کار مفید در طول یک ماه چقدر است؟

تاحالا به این فکر کرده اید که میزان کار مفید شما در طول یک ماه چقدر بوده است؟ زمان کار مفید کاری که نتیجه بخش باشد نه تنها حضور داشتن شما در محل کارتان، یکی از مهمترین نکاتی که در پروژه‌های نرم افزاری و استارتاپ‌ها، تخمین میباشد، برای مثال در ابتدای گرفتن یک پروژه نرم افزاری بتوانید تخمین بزنید که این پروژه تا چه وقت به اتمام خواهد رسید. همچنین تخمین زدن در اسکرام نیز بسیار مهم میباشد، و خود نوعی مهارت به شمار می‌آید. یکی از مواردی که در یک استارتاپ مورد بررسی است بحث زمان کار مفید میباشد، بنابراین تخمین‌های درست میتواند عامل یک استارتاپ موفق باشد، در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا بتوانید به درستی و راحتی تخمین‌های بهتری را در کارهایتان داشته باشید.


نظر و توجه شما را در یک ماه کاری به خود جلب خواهم کرد

تصور کنید که در یک ماه 31 روزه داریم و در این ماه میخواهید به کارتان در محل کار مشغول شوید، اگر تعطیلات روزهای جمعه 4 روز باشد بنابراین 4 روز تعطیل پیش رو داریم، فرض میکنیم که 1 روز کاری هم به علت تعطیلات رسمی‌است، بنابراین 5 روز حذف خواهد شد، اگر در این یک ماه نیاز به مرخصی داشته باشید 2 روز را بر فرض مثال برای مرخصی در نظر میگیریم، بنابرای 7 روز شما سوخت خواهد شد، و روز‌های باقی مانده 24 روز کاری میباشد، در برخی از شرکت‌ها 5 شنبه‌ها را نیز تعطیل اعلام میکنند اگر آن را هم حساب کنید جمعا 20 روز کاری باقی خواهد ماند، دو نکته باقی میماند که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد. یکی از این نکات ساعت حضور به موقع در محل کار میباشد، این زمان شامل موارد زیادی خواهد شد از جمله  زمان کار مفید شما، ایجاد ارتباط میان همکاران دیگر توسط صحبت کردن، چک کردن پیام‌های تلگرام شما، وبگردی ،ساعت ناهار، نماز و …، نکته بعدی حضور فعال شما در محل کار است که شامل کار مستقیم و تمرکز شما روی پروژه خواهد بود، همچنین شرکت کردن در جلساتی که مرتبط با کارتان برگزار خواهد شد، و تحلیل و بررسی و تحقیق و مطالعاتی که در ارتباط با کارتان انجام میدهید. نکته ای از اهمیت زیادی برخوردار است تمرکز کردن و ضریب تمرکزشما روی کارتان میباشد، این به چه معناست؟ به این معنا که تمرکز شما روی فعالیتی که مشغول انجام آن هستید چقدر است؟ در شرکت‌های ایرانی حدود 0.6 میباشد، یعنی اینکه شما روی پروژه تان بیش از 4 ساعت تمرکز نداشته اید، و درواقع در این صورت کار خالص و مفیدی انجام نداده اید.

شرکت‌های اینترنتی

شرکت‌های اینترنتی


حال بیایید و این محاسبات ساعتی را به صورت روزانه در نظر بگیرید

اگر روزهای 5 شنبه را تعطیل تصور نکنیم، 24 روز کاری در ماه برای شما وجود خواهد داشت که شما در شرکت مربوطه حضور پیدا خواهید کرد، اگر همین ضریب 0.6 یا 0.7 را روی این محاسبات اعمال کنید، نتیجه این است که 16.5 روز کاری خالص و در حالت عادی 14.5 کاری خواهد بود، به شرط اینکه تاخیر در ساعت اداری نداشته باشید.

شرکت‌های اینترنتی

شرکت‌های اینترنتی

اما اگر شرکت شما 5 شنبه‌ها تعطیل نباشد محاسبات ما به شکل زیر میشود. روز‌های کاری شما 20 روز میشود، اگر ضریب 0.7 رو در نظر بگیرید جمع روزهای مفید کاری 14 روز میشود، و اگر ضریب 0.6 را در نظر بگیرید جمعا 12 روز کار خالص انجام داده اید، اما بیشتر مواقع حتی متخصصین و برنامه نویسان نیز در تخمین‌ها دچار اشتباه میشوند، برای مثال نتیجه یک ماه کاریشان 1 ماه است اما واقعیت 2 الی 3 ماه زمان میبرد. به نظر شما مشکل کجاست؟ مشکل اینجاست که زمان کار مفید و خالص و زمانی که به تقویم اختصاص داده اند رو مد نظر نمیگیرند و با مشکل برخورد خواهند کرد و زمان تخمین اشتباه میشود. هدف از این مقاله این است که زمان دقیق پروژه کاریتان را به طور دقیق تخمین بزنید و با توجه به زمان کار مفید تخمین زده شده بدانید که محاسباتتان رو چگونه انجام بدهید. برنامه ریزی یکی از مهم ترین عواملی است که در تخمین زمان کار مفید پروژه نقش مهمی‌را ایفا میکند.

درباره معلم

آموزش تجارت الکترونیک

10 دیدگاه

شما چه فکر می کنید؟

آموزش تجارت الکترونیک is Stephen Fry proof thanks to caching by WP Super Cache