4 کلید که منجر به افزایش نرخ تبدیل میشوند

تجارت الکترونیک

بازار الکترونیک توسط 4 کلید میتواند منجر به افزایش نرخ تبدیل شود که ما در این مقاله به معرفی کامل آنها اشاره کرده ایم. اگر میخواهید مشتریان شما سایت و بازار الکترونیک شما را ترک نکنند یا هنگام طی مراحل خرید از خرید منصرف نشوند، کلیک کنید.

افرادی که در زمینه بازار الکترونیک در حوزه مسائلی که مرتبط با نرخ تبدیل است مشغول به کار هستند، عقیده دارند که برای درک بهتر کاربران و ایجاد اشتیاق برای خرید محصولات باید از علمی‌آگاهی کامل داشته باشیم، که در واقع این علم همان روانشناسی مشتری است که متفاوت از بازاریابی محتوایی میباشد.

بهینه سازی نرخ تبدیل مسئله ای است که تاثیر فراوانی در تجارت و بازار الکترونیک دارد اما متاسفانه در بیشتر مواقع میان افراد نادیده گرفته میشود. همان طور که میدانیم درجستجو‌های گوگل بهینه سازی نرخ تبدیل مورد توجه نبوده ولی وضعیت بازاریابی محتوایی بسیار متفاوت بوده است.

با در نظر گرفتن این 4 کلیدی که در اختیار شما قرار میدهیم توام با یک نمونه اصلی و واقعی نشان میدهد که میتوانید به راحتی تجارت خود را در بازار الکترونیک دچار تحول اساسی بکنید و وضعیت نرخ تبدیلی که دارید را گسترش داده و بهبود ببخشید.


کلید 1 . توضیح مزایا

شرکت خدمات مسافرت‌های دریایی نروژی هرتیگوراتن در سال 2009 تحولی در سیستم رزرو خود ایجاد کرده و آن را به سیستم رزرو آنلاین تغییر دادند با راه اندازی این سیستم تحولی عظیم درکارشان اتفاق افتاد و تقریبا یک سال و نیم بود که از مزیا صحبتی در میان نبود. نحوه کار این سیستم طوری بود که به طور متوسط روزانه 300 کاربر و بازدید کننده داشت.

با تحلیل و بررسی که در ارتباط با این سیستم توسط افرادی که متخصص در زمینه حوزه افزایش نرخ تبدیل بودند و در این حوزه به کار مشغول بودند چند جمله کوتاه به کار اضافه کردن و این باعث اتفاق عجیب و جالب و موثری برای این شرکت شد. این جملات از قبیل :

– رزرو آنلاین تضمین شده است

– خود هزینه رزرو آنلاین هزینه ای ندارد

– استفاده از سیستم رزور کاملا آسان میباشد

– فرآیند سفارش به صورت کاملا امن صورت می‌گیرد

-حدود ۲۷ نفر منتظر شما هستند تا شما را به صورت آنلاین راهنمایی کنند

افزودن این پنج جمله باعث شد که تحولی درسیستم رزرو میان کاربران پدید بیاید، که تنها مزایای رزرو آنلاین شرکت هرتیگوارتن بود.

جالب است که بدانید بعد از گذشت 5 دقیقه به کمک این جملات نرخ تبدیل صفحه رزواسیون در این شرکت حدود 193% افزایش یافت و این پدیده ای بسیار جالب در بازار الکترونیک است. از وقتی که این تغییرات اعمال شد، بصورت سالانه درآمده این شرکت حدودا 100000 دلار رسیده بود، که این رقم برای شرکتی که تنها کار رزرواسیون انجام میدهد مبلغ بسیار خوب و چشم گیری در بازار الکترونیک به شمار می‌آید.

. جالب است که پس از ۵ دقیقه به واسطه این جملات نرخ تبدیل صفحه رزواسیون این شرکت ۱۹۳% افزایش یافت! از زمان اعمال تغییرات، درآمد سالانه شرکت هرتیگوارتن به حدود ۱۰۰۰۰۰ دلار رسیده است که برای یک شرکتی که فقط کار رزرواسیون را انجام می‌دهد، رقم بسیار قابل توجهی است. نمودار زیر وضعیت بهینه سازی نرخ تبدیل را نمایش می‌دهد و کاملا مشخص است که چه زمانی تغییرات اعمال شده اند.

بازار الکترونیک

بازار الکترونیک


کلید 2 . بازخورد کاربران و مشتریانتان را مورد بررسی قرار دهید. (FeedBack)

یکی از مواردی که در بهبود کالا و خدمات نقش تعیین کننده ای خواهد داشت تحلیل و بررسی وضعیت کاربران و مشتریان و جمع آوری بازخورد‌های آنهاست. یکی از نرم افزارهای معروف تحت وب کوالارو میباشد که به مخاطبینش این امکان و اجازه را میدهد که قادر به جمع آوری بازخورد‌های مشتریانشان میباشند. این نرم افزار بطور ماهیانه مبلغ 79 دلار از کاربران خود دریافت میکند و این امکان را به آنها میدهد که پرسش نامه‌هایی را که در قالبهایی قراردارند که از قبل نوشته شده اند تهیه کرده و هرکدام را بصورت آنلاین پاپ آپ در سایتتان بگذارید و در همان لحظه بازخورد یا همان feedback مشتریانتان را مشاهده کنید.

در پرسشنامه‌های این نرم افزار سوالاتی مطرح شده است که این سوالات از قبیل:

1 – آیا سایت ما را به دوستان خود پیشنهاد میکنید ؟

2 – آیا کمبودی در صفحه سایت ما احساس کرده اید ؟ آن را بگویید.

3 – به نظر شما کدام موارد میتواند به بهبود وضعیت وبسایت ما کمک کند؟

امکاناتی در نرم افزار کوالارو وجود دارد که از طریق آن میتوانید هنگامی‌که کاربر در اواسط انجام دادن خرید میباشد سایت را ترک میکند، در این قسمت پرسشی قرار میدهید که “به چه علت از خرید منصرف شدید؟”، با مطرح کردن همین سوال بود که یکی از کاربران در جواب نوشته بود که با مشکلی مواجه شده بود که با تحلیل و بررسی افراد متخصص متوجه شدند که آن فرد با جاوا اسکریپت به مشکل برخورد کرده بوده است. و این مشکل با یک راهنمایی بسیار ساده حل شده بود.

افرادی که برای خرید از آیپد، آیفون، از مرورگر سافاری استفاده میکنند با این مسئله زیاد مواجه شده اند که بعلت پشتیبانی نکردن این مرورگر از جاوا اسکریپت نتوانسته بودند در سایت‌های گوناگون مراحل خرید محصولاتشان را به انتها برسانند و آن را تکمیل کنند. بنابراین این مسئله را در اولین مرحله ای که به خرید مشغول هستید مطرح کنید و یا اینکه از به کارگیری از زبان جاوا اسکریپت جلوگیری کنید. در نمونه ای به همین علت تجارتی که در بازار الکترونیک کوالارو 3900 نفر کاربر که خریدار بودند را به همین علت از دست داده بود.


کلید 3 . طراحی سایتتان به گونه ای طراحی شده باشد که بتوان به آسانی از آن استفاده کرد

Perceptions یکی از ابزارهایی است که برای شناسایی وضعیت سایت میتوانید از آن استفاده کنید نام دیگر این نرم افزار Q4 میباشد. این ابزار به شما اجازه میدهد که در سایتتان برای مخاطبینتان سوالاتی را مطرح کنید، که اغلب این سوالات در ارتباط با وضعیت سایت شما و هدفهایی است که مخاطبینتان دنبال خواهند کرد.

طرح سوالاتی از جمله:

  • پس از بازدید از سایت ما به هدفتان دست پیدا کردید؟
  • ارزیابی بازدید از سایت ما را چگونه توصیف میکنید؟
  • هدفتان از بازدید سایت ما چه چیزی بوده است؟

با استفاده از مطرح کردن این سوال در سایت میتوانید بازخورد و Feed Back که کاربران با پاسخ به سوالات شما در اختیارتان قرار میدهد محتوای سایت خود را طبق اولویت بندی نوعی تغییرات در آن به وجود بیاورید که مخاطبین وبسایتتان قادر باشند که به هدف نهایی خود دست پیدا کنند. حال این هدف ممکن است خرید محصول مورد نظرشان از سایت شما و تجارت در بازار الکترونیک باشد.

همین بررسی‌ها در ارتباط با سایت هرتیگوراتن انجام شده بود که متخصصین سایت به این نتیجه رسیده بودند که مخاطبین این سایت اکثرا دنبال تعرفه‌های رزرواسیون خدمات این شرکت بوده اند که هزینه‌ها را بدانند. که همان طور تعرفه‌ها درعین فرآیند رزرواسیون کاملا قابل رویت بوده است، اما متخصصین تشخیص بر این داده اند که کار را راحت تر کنند.

افرادی که در سایت نقشه توسعه گر را سایت داشتند طبق توصیه ‌های انجام شده به این نتیجه رسیدند که صفحه ی جدیدی را در سایت خود ایجاد کنند که داخل این صفحه لیست قیمت‌ها بصورت ماهیانه قرار داشت، که این کار منجر شد تاثیر خوبی روی بازدید کنندگان این سایت به وجود بیاید و به همین علت بود که بازدیدکنندگان این سایت در طی شش ماه حدود 60000 نفر به کاربران و بازدیدکنندگان این سایت افزوده شد. و این صفحه ی جدیدی که ایجاد شد سومین صفحه پربازدید کننده این سایت به شمار آمد.


کلید 4 . ایجاد تماس با افرادی که سایت شما را ترک خواهند کرد.

شما میتوانید با استفاده از بازاریابی ایمیل یا همان Email Marrketing با کاربران خود ارتباط برقرار کنید، این به چه معناست؟ فرض کنید که مواقعی که کاربر شما در حین تکمیل مراحل خرید در بازار الکترونیک سایت شما، از خرید محصول مورد نظرش صرف نظر میکند، طبیعتا با مشکلی برخورد کرده است، بخصوص این مسئله برای افرادی که در گذشته از شما خرید کرده بودند و اگر این اتفاق بیفتد سوال برانگیز خواهد بود که به چه علت صفحه خرید را ترک کرده اند.

اینجاست که شما تنها 90 دقیقه وقت دارید تا با کاربر خود ارتباط برقرار کنید، بجای اینکه بیشترین زمان خود را صرف کار دیگری کنید به این کار بپردازید چون ممکن است در این زمان کاربر از سایت دیگری که بازار الکترونیک هستند خرید خویش را انجام دهد و شما را فراموش کند.

در هورتیگوراتن بطور اتوماتیک و رزرو آنلاین و صورت حساب به صورت ایمیل از این شرکت به کاربران ارسال میشود. همین طور با ارسال این ایمیل‌هاست که شرکت متوجه میشد پرطرفدارترین سفر کدام بوده است و بطور کلی وضعیت مسافرها به چه شکل بوده است، اما ایمیل‌های دیگری نیز ارسال میشدند که علت ارسال آنها این است که متوجه شوند کدام رزرو‌ها شروع به عملیات کرده اند اما به مرحله نهایی نرسیده اند.

نوع بررسی و اطلاع رسانی این شرکت در بازار الکترونیک به گونه ای است که زمانی که مشتری وارد شرکت میشود در مرحله اول آدرس ایمیل او را از وی دریافت میکنند و به او میگویند که در صورت ترک کردن انجام عملیات رزرواسیون به مدت 48 ساعت اطلاعات شما در سیستم ذخیره میماند. در صورتی که از 48 ساعت گذشته باشد به مشتری ایمیلی ارسال خواهد شد و در این ایمیل اعلام میشود که که تنها 24 ساعت دیگر فرصت دارید تا مراحل رزرواسیون خود را کامل کنید.

برای اولین بار که این شرکت از این روش استفاده کرد از بین 25 نفری که مراحل رزرواسیون خودشان را تکمیل شده بودند، توانست از همین طریق 16 نفر باقی مانده را مجددا به سیستم خرید بازگرداند تا مراحل خرید و رزرواسیون خود را کامل کنند.

همچنین شما میتوانید همین امروز نوع کار خود را در بازار الکترونیک به همین شکل تغییر داده و نتیجه بسیار اثر بخشی را در کار خود مشاهده کنید. مدرسه آی تی شما را به رسیدن به هدفتان راهنمایی خواهد کرد.

درباره معلم

آموزش تجارت الکترونیک

12 دیدگاه

شما چه فکر می کنید؟

آموزش تجارت الکترونیک is Stephen Fry proof thanks to caching by WP Super Cache