ناگفته‌های طراحی سایت

آموزش طراحی سایت

طراحی سایت شاید به نظر آسان برسد اما راه اندازی طراحی سایت بدون نقص چندان کار آسانی نیست، با مقاله ناگفته های طراحی سایت همراه شوید

چگونه طراحی سایت کنیم؟

یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین شاخه‌های کامپیوتر طراحی سایت میباشد، طراحی سایت از روش‌های مختلفی امکان پذیر میباشد.


روش‌های ساخت طراحی سایت

استفاده از زبان‌های برنامه نویسی: که در این روش از صفر تا صد سایت خود را به صورت برنامه نویسی انجام میدهید.

استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا: که با استفاده از محیط‌های آماده میتوانید تولید محتوا کنید.


تعریف سیستم مدیریت محتوا

در واقع میتوان گفت که سیستم مدیریت محتوا موتوری است که در پشت صحنه سایت شما قرار دارد که چگونگی ایجاد مدیریت و نمایش محتوای شما را برایتان خیلی آسان میکندو یا به زبان ساده تر میتوان گفت که با استفاده از سیستم مدیریت محتوا میتوانید محتوای مورد نظرتان را ایجاد کرده و در معرض نمایش دیگران بگذارید و آن را مدیریت کنید.


برترین سیستم‌های مدیریت محتوا

در اینجا میتوان گفت که وردپرس و جوملا دو تا از بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا و یا همان cms میباشند. اما بجز این دو مورد ذکر شده سیستم‌های مدیریت محتوای دیگری نیز برای طراحی سایت استفاده میشوند.


عملیات کلی سیستم مدیریت‌های محتوا

 • ایجاد محتوا
 • مدیریت محتوا
 • انتشار و نمایش
 • قرارداد و داد و ستد

که ما در ادامه این مقاله به بررسی یکایک تعاریف فوق می‌پردازیم:


ایجاد محتوا چیست؟

درون نرم افزارهای آماده که برای مدیریت محتوای سایت استفاده میشوند، کلیه امکانات در کنار هم وجود دارند و به همین دلیل است که نیازی نیست بخواهیم از نرم افزارهای دیگری برای طراحی سایت استفاده نماییم.

طراحی سایت

طراحی سایت

عواملی که در ایجاد محتوا در داخل سی ام اس یا سیستم مدیریت محتوا وجود دارند شامل: تالیف به صورت چند کاربره، جداسازی محتوای سایت و محیطی که در آن محتوا به نمایش درآورده میشود، تک منبع کردن محتوا، استفاده مجدد از محتوای سایت، به وجود آوردن فرا داده‌ها، دارای لینک سازی قدرتمند میباشد، محیط تالیف به صورت یکدست و یکپارچه خواهد بود، استفاده بصورت سریع و راحت انجام میگیرد، تالیف بصورت غیر فنی انجام میشود و دیگر عواملی که میتوان نام برد.


مدیریت محتوا چیست؟

با استفاده از مدیریت محتوا در طراحی سایت میتوانیم باعث بهتر شدن جریان محتوا شویم، باعث بالا رفتن امنیت میشود، قابلیت گزارش گیری‌های مفید، دارای قابلیت یکپارچه سازی با دیگر سیستم‌ها را در اختیار دارد، میتوانید در مدیریت محتوا کنترل نسخه و آرشیو محتوای خود را در دست بگیرید.


انتشار و نمایش چیست؟

در سیستم‌های مدیریت محتوا بخشی به نام انتشار و نمایش وجود دارد که در واقع میتوان گفت بخش نهایی طراحی سایت در محیط cms‌های آماده میباشد که در این بخش عوامل زیادی وجود خواهد داشت از جمله: قالب آماده، سرعت بالا، کارکرد بصورت محدود، استفاده از استاندارد‌های HTML، فرا داده، قابلیت دسترسی آسان، توسعه پذیر بودن، شخصی سازی، پشتیبانی از فرمت‌های گوناگون، ناوبری مفید و تاثیر گذار بر روی لینک‌هایی که صحیح میباشند، پشتیبانی مرورگرهاو دیگر موارد.

قرارداد داد و ستد چیست؟

آموزش، ضمانت یا توافقنامه‌های نگهداری، هزینه‌ها، محدودیت‌های فناوری‌های اطلاعات، مقیاس پذیری، منابعی که مورد نیاز میباشد، توانایی‌هایی که مورد نظر شما میباشد همه و همه جز قرارداد‌های داد و ستد در طراحی سایت میباشد.


MetaData

به داده‌هایی است که به آن داده‌های نمادین نیز گفته میشود که معنای لغوی MetaData فرا داده میباشد ولی معنای مفهومی‌آن، داده‌های کلیدی هستند.

عناصر MetaData

مواردی که عناصر فراداده‌ها را شامل میشود از جمله: عنوان، موضوع، توضیح، نوع، منبع، ارتباط، ایجاد کننده، ناشر، حقوق و دسترسی، تاریخ و زمان، قالب، شناسه، هم پوشانی را شامل میشود.

Dublin core

یکی از معروف ترین و مهمترین استاندارد‌های MetaData میباشد.

اسکورم

اسکورم یک استاندارد جامع آموزشی میباشد که دربرگیرنده مدل مرجعی برای استفاده عناصر آموزشی است که اشتراک پذیر میباشد.

هدف مدیریت دانش و محتوا چیست؟

هدف اصلی مدیریت دانش محتوا ایجاد و به وجود آوردن مفاهیم و دانش اصلی مدیریت محتوا میباشد که طبق دانش بدست آمده بتوانید برنامه سازی الکترونیکی را ایجاد نمایید.

آیا محتوا تنها Text است؟

بهتر است بگوییم که محتوایی که در طراحی سایت ایجاد میشود، یک منبع یا src است که ممکن است یک متن بصورت ساده، متن بصورت پیشرفته، یک گزارش، یک مقاله، و حتی تصاویر مربوطه به موضوع مورد نظر، صدا، پست‌های الکترونیکی، ویدیو و یا کلیپ و یا حتی انیمشین نیز باشد.

مدیریت محتوا شامل چه اجزایی میباشد؟

 • ایجاد محتوا
 • ذخیره محتوا
 • بازیابی محتوا
 • انتشار محتوا
 • بایگانی محتوا
 • مدیریت دائمی‌و همیشگی محتوا

سیستم مدیریت محتوای اقتصادی به چه چیز گفته میشود؟

مدیریت محتوای اقتصادی به سیستمی‌گفته میشود که در دولت الکترونیک قرار دارد، که این سیستم باعث میشود در هزینه صرفه جویی شود و همچنین باعث ارائه سرویس‌های بهتر برای هر شهروندی میباشد. که سیستم مدیریت محتوای اقتصادی شامل چند بخش مهم میباشد:

 • سیستم مدیریت محتوای وب سایت
 • سیستم مدیریت اسناد
 • مدیریت دستیار دیجیتالی
 • پرتال‌های اطلاعات اقتصادی

نحوه کار سیستم مدیریت محتوای وبسایت

افرادی که نویسنده و طراحان وب سایت‌ها میباشند محتوای سایت را توام با نمونه‌هایی از طراحی به وجود می‌آورند، که نتیجه آن ایجاد صفحات وبی است که در اختیار بازدیدکنندگان سایت قرار میگیرد. پس چگونگی محتوای سایت میتواند عامل موثری بر تاثیر گذاری روی افراد باشد.


Seo

به بهینه سازی ساختار یک وبسایت سئو گفته می‌شود یا به بیان ساده تر میتوان گفت که اگر توسط یک شرکت طراحی سایت یا حتی خودتان طراحی سایت تان را ایجاد و راه اندازی کردید، پس از طی تمامی‌مراحل ایجاد آن بهتر است به بحث سئو بپردازید.

طراحی سایت

طراحی سایت

سئو باعث میشود که سایت شما جز صفحات اول گوگل قرار بگیرد، شاید انجام سئو کار چندان ساده ای نباشد اما یکی از مهمترین عواملی است که میتوان به بازدید چندین برابر شما در معرفی سایتتان به دیگران کمک اساسی بکند.

کارشناسان مدرسه آی تی در این مقاله سعی کردند که مهمترین مواردی که در مبحث طراحی سایت باید به آنها توجه داشت را در اختیار شما عزیزان قرار دهد، بدین منظور میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر برای طراحی سایت و تجارت الکترونیکی دیگر مقالات تجارت الکترونیک را مطالعه نمایید و تجربیات خودتان را در اختیار ما و دیگران قراردهید.

درباره معلم

آموزش تجارت الکترونیک

22 دیدگاه

شما چه فکر می کنید؟

آموزش تجارت الکترونیک is Stephen Fry proof thanks to caching by WP Super Cache